Skokani na lyžiach testovali vynovené mostíky v PyeongChangu

17:00 | 22.02.2017 Katarinka 0
Počas predchádzajúceho týždňa sa v PyeongChangu, dejisku budúcoročných XXIII. zimných olympijských hier, konali prvé závody skokanského Svetového pohára v Kórejskej republike, ktoré priniesli viacero nezabudnuteľných okamihov.
Alpensia Ski Jumping Centre v PyeongChangu
Alpensia Ski Jumping Centre v PyeongChangu FOTO: fis-ski.com/ski-jumping
Nielen nadšenci športu určite postrehli, že Kórejská republika bude v roku 2018 hostiť XXIII. zimné olympijské hry. Do oficiálneho začiatku prestížneho športového podujatia zostáva necelý rok a rekonštrukcia športového areálu sa pomaly dokončuje. O kvalite skokanských mostíkov sa v Alpensia Ski Jumping Centre mohli v priebehu minulého týždňa presvedčiť nielen domáci skokani, ale aj niekoľkonásobní víťazi majstrovstiev sveta či dokonca olympiád.

S výstavbou zimného centra športu sa začalo už v roku 2006, práce boli ukončené v júni 2009 a v septembri toho istého roku bolo päť skokanských mostíkov, K125, K98, K60, K35 a K15, oficiálne otvorených podujatím Kontinentálneho pohára. Ďalšie závody spomínaného pohára sa tu uskutočnili v roku 2011 a odvtedy sa tu významný podnik nekonal. Pôvodne sa mali v tomto stredisku, situovanom vo výške 700 m. n. m., uskutočniť olympijské hry už v roku 2014, ale voľba padla v roku 2007 na ruské Soči. Kvôli plánovanému veľkolepému športovému podujatiu sa v apríli 2015 Kórejčania pustili do rekonštrukcie celého areálu pre závody skokanov na lyžiach i nadšencov severskej kombinácie a až v decembri 2017 by malo športovisko získať novú podobu. Kapacita celého objektu predstavuje 13 500 divákov, pričom na sedenie je určených 11 000 miest a 2 500 ľudí si môže športové podujatia vychutnávať počas státia.

Spočiatku sa predpokladalo, že tento štadión bude dejiskom oficiálneho otváracieho i záverečného ceremoniálu olympiády, avšak nakoniec sa tu uskutočnia iba spomínané závody mužských a ženských skokov na lyžiach a severskej kombinácie.

Počas olympijských hier sa v skokoch na lyžiach (kvete zimných športov) bude súťažiť v štyroch disciplínach: muži na strednom (K98) a veľkom mostíku (K125) a taktiež i v tímovým pretekoch. Od roku 2014 si svoje pevné miesto v zozname olympijských športov vydobyli aj ženy, ktoré si v PyeongChangu zaskáču zo stredného mostíka.

A práve minulý týždeň mali športovci v Alpensia Ski Jumping Centre možnosť akejsi prvej generálky pred budúcoročným najvýznamnejším zimným podujatím. Aj keď boli závody výrazne ovplyvnené poveternostnými podmienkami, športových nadšencov to neodradilo a v  zimnom stredisku vytvorili úžasnú atmosféru, podporenú hitmi rôznych kórejských interpretov, ktoré sa medzi jednotlivými skokmi ozývali z mixážneho pultu komentátora.

Ženské zástupkyne sa predstavili počas dvoch dní, pričom skákali z menšieho mostíka (K98 – HS109). V prvom preteku sa na pódiu umiestnili dve Japonky, ktoré obsadili prvé (Yuki Ito) a druhé miesto (Sara Takanashi), na treťom mieste sa pri nich objavila Slovinka Ema Klinec. Ito však so svojím výkonom nebola úplne spokojná: „Môj prvý skok bol po technickej stránke vskutku celkom pekný, ale mala som priaznivé poveternostné podmienky. Mám z tohto mostíka dobrý pocit, avšak to nebude stačiť, aby som tu vyhrala aj počas budúcoročnej olympiády.“ Na druhý deň si nadané Japonky miesta na stupňoch víťazov vymenili a tretie miesto obsadila Maren Lundby z Nórska. Mladučká Takanashi sa už mohla tešiť z ďalšieho prvého miesta v skokanských závodoch: „Som veľmi šťastná, že som získala 53. výhru v Svetovom pohári práve na olympijskom mostíku. Podmienky boli veľmi náročné. Musela som sa veľmi sústrediť na svoj výkon.“ Avšak nebola to víťazka Takanashi, ktorá na mostíku v tento deň vytvorila svetový rekord – do histórie sa so 111 metrami zapísala jej krajanka Ito.

Závody mužov boli ešte zaujímavejšie, skákalo sa počas troch dní a športovci sa do 1. kola dostávali cez kvalifikáciu. Spomedzi domácich skokanov – národnej skupiny –  sa však, bohužiaľ, do prvého súťažného dňa nekvalifikoval ani jeden, prvé kolo toho ďalšieho si už mohli vyskúšať Choi Seou a Kim Hyun Ki, no umiestnili sa až na 44. (Kim) a poslednom (Choi) mieste. No aj napriek tomu priniesli oba závody pozoruhodné výsledky a taktiež lámanie rekordov. Prvým víťazom zároveň prvého závodu Svetového pohára konaného v PyeongChangu sa stal sympatický Rakúšan Stefan Kraft, momentálne druhý muž skokanského rebríčka. Druhé miesto získal mladík z Nemecka Andreas Wellinger a na pódiu sa umiestnil aj Poliak Kamil Stoch. Skokanský mostík K125 (HS140) si medzi pretekármi získal množstvo priaznivcov a dá sa predpokladať, že olympijské hry sa nasledujúci rok premenia na akýsi festival skokov na lyžiach. Najväčšími favoritmi budú pravdepodobne Rakúšania a Nemci, ktorých štýlu mostík najviac vyhovuje. To potvrdil aj Kraft: „...Viem, že zvyčajne zaskáčem lepšie na veľkom mostíku. Sú mostíky, kde sa celkom ľahko skáče a som rád, že i tento je jedným z nich.“ Okrem kvalitného mostíka pochválil víťaz aj sieť proti vetru, lemujúcu mostík: „Myslím si, že je to najlepšia sieť, akú som kedy videl, perfektne chráni mostík.“
Ani po druhých mužských pretekoch nechýbali na pódiu Kraft s Wellingerom, a to na druhom a treťom stupni. Konkurenciu odsunul Poliak, avšak nebol to už Stoch, ale prvé miesto obsadil Maciej Kot. Tento 25-ročný poľský reprezentant urobil skok aj vo výsledkovej listine, zo 4. miesta v prvom kole sa posunul až k víťazstvu. Pôvodne sa malo opäť skákať z veľkého mostíka, avšak kvôli silnému vetru sa museli skoky premiestniť na mostík stredný (K98 – HS 109).
Športovci sa počas súťažných dní prebiehali i v rekordoch, najdlhší skok na veľkom mostíku v podobe 142 metrov predviedli Kraft so Stochom, avšak kvôli pádom ide o neoficiálny rekord. Naopak, skok dlhý 139,5 metra sa už do kroniky k dátumu 15. február 2017 zapíše a dosiahli ho až dvaja skokani – Nemec Stephan Leyhe a Slovinec Anže Lanišek.

Ak sa chcete o pravidlách skoku na lyžiach i najnovších výsledkoch a plánoch skokanov dozvedieť viac, odporúčame Vám navštíviť internetovú stránku Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Bližší pohľad na mostíky v Alpensia Ski Jumping Centre vám zase prinesú informácie na oficiálnom webe budúcoročnej olympiády.

My sa vám tiež s novinkami o pomaly sa blížiacich XXIII. zimných olympijských hrách budeme, samozrejme, hlásiť.

ZDROJ: fis-ski.com, pyeongchang2018.com, skisprungschanzen.com, en.wikipedia.org
FOTO&VIDEO: fis-ski.com/ski-jumping