Čínská kuchyně a stolování

13:25 | 28.12.2012 Mei 12
K přípravě jídel Číňané používají ingredience, jako jsou například nudle, rýže, ryby, kuře, mořské plody, zelenina, zázvor a další koření. Jídla většinou nepojmenovávají tak, jak vidíme v čínských restauracích.
Čínské jídlo na Wushufestivalu v Praze
Čínské jídlo na Wushufestivalu v Praze FOTO: AsianStyle - Mei
V každé části Číny se vaří jinak. Na severu Číny pěstují hlavně obilí, proto se zde více používají nudle. Na jihu se zase více pěstuje rýže. Číňané žijící v ČR mají všechny tyto suroviny k dostání.

Co Číňané jedí a co je zdravé a není, určuje také tradice. Číňany z oblasti Kantonu považují Číňané pocházející z jiných částí Číny za ty, kteří sní skoro cokoliv. Na tržištích a v restauracích v Kantonu tedy prodávají všechny možné druhy zvířat od psů přes krysy až po škorpiony. "Číňané, kteří z této oblasti pocházejí, věří, že konzumace některých zvířat přináší fyzickou a sexuální sílu. Například hadí maso je považováno za důležitý zdroj energie, hadí krev za afrodiziakum atd.“[1]



Pro Číňany je stolování velmi důležitou společenskou událostí. U stolu by se mělo vždy sejít hodně lidí. Při stolování jsou všechny pokrmy umístěny uprostřed stolu a všichni se o ně dělí. Pokud si někdo v restauraci objedná jídlo jen pro sebe, považuje se to za neslušné. Podle tradice mají všichni objednané jídlo dohromady, a proto nevadí, když je některé jídlo přineseno na stůl později a jiné dříve.

"Majitelé a zaměstnanci čínských restaurací v ČR s tímto zvykem měli ze začátku problémy. Nechápali, proč Čechům vadí, že nedostanou všechno objednané jídlo najednou. Také nechápali, proč Češi chtějí polévku před jídlem, protože podle hlavní čínské tradice se zapíjí polévkou hlavní jídlo.“[2]

U Číňanů také platí, že pokud je stůl po jídle znečištěn, hostům chutnalo. To je v Číně běžné i v restauracích.

Důležité je pro Číňany také pití především zeleného čaje. Jeho příprava i pití se považují za rituál. "Podle čínské tradice čaj povzbuzuje mysl a očišťuje tělo.“[3] Často ho pijí i při jídle, protože dobře podporuje trávení.




ZDROJ:
[1]BITTNEROVÁ, D., MORAVCOVÁ, M. a kol.: Kdo jsem a kam patřím? Praha, SOFIS 2005, s. 302
[2]tamtéž
[3]BITTNEROVÁ, D., MORAVCOVÁ, M. a kol.: Kdo jsem a kam patřím? Praha, SOFIS 2005, s. 303.

FOTO: shutterstock.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9